Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Ford Fiesta 2002 probleme..HELP !

- - - - -
  • Please log in to reply
220 replies to this topic

#163
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013
Nu are capac..m am uitat si eu..pare in regula dupa parerea mea

#164
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca nu stii sa faci diferenta intre cureaua de accesorii si cea de distributie, cum ai concluzionat ca e ok?

#165
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,568
  • Înscris: 30.07.2007
Nu-i vorba numai de curele (distributie, accesorii)....si rolele pot sa aiba joc si sa cedeze.
In general se schimba la un numar de km sau ani, preventiv.

LE: sunt crapaturi pe care le vezi numai demontand cureaua, stransa intre degete.
Daca nu esti sigur mai bine schimbi.

Edited by crocko.dilul, 19 November 2016 - 15:13.


#166
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Cel mai ieftin kit de distributie e 166 lei (gates), iar o pompa de apa 105 lei (magneti marelli).
E mai scumpa manopera. (~300 lei).

PS. Un motor mai lesinat nu ai gasit? 68 cp?

#167
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

 ericmario, on 19 noiembrie 2016 - 15:23, said:

Cel mai ieftin kit de distributie e 166 lei (gates), iar o pompa de apa 105 lei (magneti marelli).
E mai scumpa manopera. (~300 lei).

PS. Un motor mai lesinat nu ai gasit? 68 cp?

Mda,pt mine e ok

#168
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,081
  • Înscris: 24.02.2006

 Jericho22, on 19 noiembrie 2016 - 13:51, said:

Am o mașină adusa din Germania  (Ford Fiesta 1.4 tdci an 2002) si vreau sa stiu cum pot verifica starea distributiei..un mecanic imi poate spune daca mai merge sau nu?

se verifica prin schimbare.

ps: pentru masina asta motorul de 1.4 cu 68 de cai e ideal.

#169
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013
Stie cineva de ce gasesc mereu ulei pe piesa respectiva? Masina e un Fiesta 1.4 Tdci

Furtunasu acela e strans bine..deci e exclus sa dea pe la el

https://postimg.org/image/v6sg71k75/

#170
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,834
  • Înscris: 07.06.2014
avand in vedere ca se discuta aici, aceasta problema, unde ai si participat de altfel, poti continua acolo.

#171
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013
Salut. Am observat de ceva timp ca anvelopele mi se tocesc stanga-exterior iar dreapta-interior si cei drept masina si tragea foarte putin stanga. Azi am fost la un service un mi au reglat unghiu dar masina tot trage stanga. Mecanicul mi a spus ca totul e ok la directie..Unde sa fie problema? As putea sa mut anvelopele de pe spate pe fata? Oare sa fie de la anvelope care sunt tocite exact cum am spus mai sus?

#172
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Foarte posibil.

#173
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
de la anvelope e acum probl.muta cum ai spus.

#174
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013
Dupa ce le am schimbat trage dreapta..inainte tragea stanga. Ce sa i mai fac?

#175
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 16.08.2016
Verifici presiunea in ele si faci iar geometria

#176
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

 MicroEdge, on 19 mai 2017 - 16:13, said:

Verifici presiunea in ele si faci iar geometria

Presiunea e buna...

#177
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 24.07.2007
Daca mecanicul a facut directia cu cauciuc uzat poate sa se dea singur afara ca e praf.
Am patit eu la mine in zona la mai multe firme laudate dar in practica varza.Am mai incercat la una ,am dat de un pusti pe care l-am intrebat direct daca iese sau nu.Baiatul a zis din prima, intii verificam,  dupa schimbm piese uzate si la urma se face directia evident cu caucioace ok.
Seara cind am mers dupa masina nu-mi venea sa cred ca a reusit ,pustiul a dat clasa la altii care se laudau, ca eu, sa vezi etc.
A doua zii am mers la cretinii care incercau cu o ranga sa tina de roata si altul sa stringa pe dedesubt cu privirea pe monitor [tine asa, fa asa]si le-am zis ca exista kit de reglaj ptr masina respectiva cu suruburi excentrice,s-au uitat la mine ca la urs, asa ca meseriasi este multi dar putini stiu sa si folosesca sculele din dotare.


Am uitat sa zic,la mana nu se simtea nici un joc nimic Sprinter la 80.000km ,ridicat pe banc 2 pivoti cu joc + capat bara + ceva bucse.

Edited by misulica70, 19 May 2017 - 19:38.


#178
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

 misulica70, on 19 mai 2017 - 19:29, said:

Daca mecanicul a facut directia cu cauciuc uzat poate sa se dea singur afara ca e praf.
Am patit eu la mine in zona la mai multe firme laudate dar in practica varza.Am mai incercat la una ,am dat de un pusti pe care l-am intrebat direct daca iese sau nu.Baiatul a zis din prima, intii verificam,  dupa schimbm piese uzate si la urma se face directia evident cu caucioace ok.
Seara cind am mers dupa masina nu-mi venea sa cred ca a reusit ,pustiul a dat clasa la altii care se laudau, ca eu, sa vezi etc.
A doua zii am mers la cretinii care incercau cu o ranga sa tina de roata si altul sa stringa pe dedesubt cu privirea pe monitor [tine asa, fa asa]si le-am zis ca exista kit de reglaj ptr masina respectiva cu suruburi excentrice,s-au uitat la mine ca la urs, asa ca meseriasi este multi dar putini stiu sa si folosesca sculele din dotare.


Am uitat sa zic,la mana nu se simtea nici un joc nimic Sprinter la 80.000km ,ridicat pe banc 2 pivoti cu joc + capat bara + ceva bucse.


Da,dar daca era sa fie o problema la directie nu se schimba partea in care trage dupa cum pun anvelopele. Cum am zis mai sus..imi tragea stanga dupa care acum ca am pus anvelopele de pe spate pe fata trage dreapta..ce spui de asta? Intreb doar..

#179
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 24.07.2007
Zic doar ca trebuie sa dai de un meserias bun,degeaba pe monitor totul e ok ,pe verde sau ce naiba mai au astia acuma,

#180
Jericho22

Jericho22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 27.11.2013

 misulica70, on 19 mai 2017 - 20:08, said:

Zic doar ca trebuie sa dai de un meserias bun,degeaba pe monitor totul e ok ,pe verde sau ce naiba mai au astia acuma,

Mda..si pana dau de un meserias nu ramane de facut decat sa bag mana in buzunar pana sa dau de unu. Am observat ca in ziua de azi trebuie sa te duci cu diagnosticul deja pus ca sa le spui ce au de schimbat..

Ps: problema poate fi si de la anvelope?

Edited by Jericho22, 19 May 2017 - 20:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate